Skip to content

Leadership Awards Night Celebration

Each April, the University community gathers for a night of celebration, honoring the achievements of students, faculty, staff and student organizations during the academic year. 

For information about Leadership Awards Night 2021 including process and award descriptions, please see the  Leadership Awards Night 2021 Guidebook.
 
Please send questions to  spartanleadership@ut.edu.

2020 Recipients

Please note that timestamps for the video above are next to each awardee's name.

Most Improved Organization of the Year
Black Student Union (39:52)
 
Outstanding Organization of the Year
Active Minds (40:59)
Spartan Sustained Dialogue (42:09)
 
The Tom Fitzgerald Most Spirited Organization of the Year
St. Jude Up 'til Dawn (37:46)

Outstanding New Organization of the Year
Collegiate DECA (38:56)

J. Richard Piper Outstanding Advisor of the Year
Rachel Killam (4:37)

Linda W. Devine, Ph.D., Outstanding Contribution to Student Life Award
Paul Finocchiaro (2:42)

Faculty/Staff Unsung Heroes
Lacey Corey Brown (5:32)
Stephen Carr (5:54)
Meredith Clements (6:11)
Sabrina Griffith (6:30)
Doug Harding (6:48)
Tina Kowerski (7:13)
Stephen Kucera (7:33)
William Paniss (7:50)
Colleen Raymond (8:07)
Jack Wise (8:27)
 
Joyce Keller Faculty/Staff Volunteer of the Year
Chris Gottlick (8:47)
 
Volunteer Organization of the Year (Fraternal-affiliated organization)
Delta Sigma Theta Sorority, Inc. (30:14)
 
Volunteer Organization of the Year
UT Diplomats (30:54)

Student Volunteer of the Year
Craig Trapani (31:33)
 
Active Citizenship Award
Aislinn Fallon (32:19)
 
Outstanding Sorority of the Year
Delta Zeta (28:28)
 
Outstanding Fraternity of the Year
Lambda Chi Alpha (27:51)
 
Sorority Woman of the Year
Victoria Thalassinos (26:22)
 
Fraternity Man of the Year
Wesley Kozil (26:59)
 
Outstanding Commitment to Diversity 
Eye to Eye (29:13)
 
Student Employee of the Year
Tucker Vermillion (25:16)
 
Bob Ruday Outstanding First Year of Involvement
Autumn Hart (16:53)
Jamie Linton (17:23)
Emiliann Palermo (17:55)
 
Bob Ruday Outstanding Second Year of Involvement
Stephanie Carrion (18:30)
Abbey Hill (18:49)
Jessica Ridley (19:09)
 
Bob Ruday Outstanding Third Year of Involvement
Adriana Garcia (19:38)
Julia Ingram (20:02)
Erin Hanson (20:22)
 
Bob Ruday Student Unsung Hero Award
Daniela Gutierrez-Andrade (21:01)
Julia Calandra (21:16)
Karissa Flynn (21:32)
Kara Margraf (21:45)
Ryan Tharp (22:00)
Tucker Vermillion (22:13)
 
Bob Ruday Servant Leadership Award
Shannon Brawley (22:44)
Anna Buccafuri (23:06)
Payton Cusimano (23:27)
Jillian Gomez (23:48)
 
Bob Ruday Spartan Award
Emily Amato (44:02)
Niajah Dixon (44:33)
Elizabeth Ho-Sing-Loy (45:11)
Danyelle Jones (45:59)
Raven King (46:35)
Wesley Kozil (47:12)
Jordan Machita (47:54)
Michelle Mooney (48:29)
Craig Trapani (49:06)
William White (49:42)
 
Bob Ruday Student Leaders of the Month (43:05)
Emily Amato 
Jana De Kock
Adam Quinn
Blossom Madubike
Blake Delgadillo
Shannon Brawley
Kelsey Rainville
 
Leadership and Academic Achievement Award (24:09)
Carl Andreu
Jeanne-Marie Branche
Julia Calandra
Stephanie Carrion
Nolan Carter
Lily Connolly
Elton D’Mello
Alyssa Goodreau
Emma Graves
Abbey Hill
Danyelle Jones
Lacey Keene
Raven King
Wesley Kozil
Sydney Lanham
John Lemchak
Allen Lopez
Rheese McNab
Noah McNair
Michelle Mooney
Jenna Moscaritolo
Emiliann Palermo
Lauren Paolucci
Adam Quinn
Kelsey Rainville
Jessica Ridley
Emma Stange
Katherine Sturmer
Victoria Thalassinos
Haley Tobin
Debra Tuberion
 
Faculty Internship Committee, Intern of the Year Award
Jordan Machita (13:20)
 
International Programs Office, International Experience Award
Jessica Ridley (14:47)
 
Office of Undergraduate Research and Inquiry, Researcher of the Year Award
Rachel Wall (14:00)
 
Center for Teaching and Learning Leadership Award
Michelle Mooney (12:36)
 
Sustainable UT Handprint Award
Todd McNees (11:06)
 
Sustainable UT Handprint Award for Outstanding Sustainable Practices by an Organization
Roots and Shoots (11:51)
 
Wellness Award: Outstanding Dedication
Rebecca May (33:14)
 
Wellness Award: Outstanding Research
Claudia Jimenez-Roman (34:25)
 
Wellness Award: Outstanding Promotion 
Savannah Samford (35:25)
 
Lead Resident Assistant of the Year
Alysha Assaf (36:33)
 
Resident Assistant of the Year
Amanda Samuels (37:10)
 
Outstanding First-Year Experience Peer Mentors
Jennifer Marichal (9:47)
Maliya Griffiths (10:25)
 
Scholars' Choice Award for SPEAR of the Year
Chloe Zabala (15:34)